WIBID - definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest WIBID? Jaka jest definicja WIBID? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o WIBID - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

WIBID - definicja, pojęcie

Definicja WIBID

WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate) to jedna z referencyjnych stop zmiennych w polskim systemie finansowym. Jest to średnia wagażowana stopa ofertowa, po jakiej banki polskie zgłaszają gotowość do udzielenia kredytu na rynku międzybankowym. Jest on wykorzystywany jako wskaźnik odniesienia do różnych instrumentów finansowych, takich jak kredyty bankowe, obligacje, kontrakty terminowe czy hipoteki.

Warsaw Interbank Bid Rate jest obliczany przez Narodowy Bank Polski (NBP) na podstawie danych dostarczanych przez banki komercyjne. Banki te podają oferty cenowe, tj. jakie stopy procentowe są gotowe zaoferować innym bankom na rynku międzybankowym. Następnie NBP oblicza średnią ważoną z tych ofert, które są wykorzystywane do ustalenia Warsaw Interbank Bid Rate.

Warsaw Interbank Bid Rate jest jednym z dwóch głównych wskaźników referencyjnych obok WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), który jest stopą procentową, po jakiej banki polskie zgłaszają gotowość do przyjęcia depozytów na rynku międzybankowym.

WIBID jest publikowany codziennie przez NBP i jest wykorzystywany jako wskaźnik do ustalania warunków finansowych dla różnych produktów finansowych w Polsce. Banki, instytucje finansowe oraz klienci korzystają z WIBID do monitorowania zmian w kosztach finansowania, oraz negocjowania stóp procentowych w transakcjach międzybankowych.

Warto zauważyć, że Warsaw Interbank Bid Rate może ulegać zmianom w zależności od warunków rynkowych, a jego wartość może być wykorzystywana w różny sposób przez różne instytucje finansowe i sektory gospodarki.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.