Czym jest WIBOR? Jaka jest definicja WIBOR? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o WIBOR - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.
Definicja WIBOR
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to referencyjna stopa procentowa, która odzwierciedla średnią stopę ofertową, po jakiej banki polskie zgłaszają gotowość do przyjęcia depozytów w złotych polskich na rynku międzybankowym. Jest to jedna z kluczowych miar kosztu finansowania w polskim systemie bankowym.
WIBOR jest obliczany przez Narodowy Bank Polski (NBP) na podstawie danych dostarczanych przez banki komercyjne. Banki te podają oferty cenowe, tj. jakie stopy procentowe są gotowe przyjąć jako oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym. Następnie NBP oblicza średnią ważoną z tych ofert, które są wykorzystywane do ustalenia Warsaw Interbank Offered Rate.
Warsaw Interbank Offered Rate jest dostępny w różnych okresach, takich jak 1-dniowy, 1-miesięczny, 3-miesięczny, 6-miesięczny czy 12-miesięczny. WIBOR w różnych okresach jest wykorzystywany jako wskaźnik odniesienia dla różnych instrumentów finansowych, takich jak kredyty hipoteczne, kredyty konsumpcyjne, obligacje, kontrakty terminowe oraz wiele innych produktów finansowych.
WIBOR jest publikowany codziennie przez NBP i jest szeroko stosowany w polskim sektorze finansowym jako wskaźnik kosztu finansowania. Zmiany w jego wartości mogą wpływać na oprocentowanie kredytów i depozytów oraz na ogólne warunki finansowania w Polsce.
Warto zauważyć, że jego wartości mogą różnić się w zależności od okresu i warunków rynkowych. Ostateczne jego stawki ustalane są przez banki komercyjne i odzwierciedlają warunki na rynku międzybankowym. Warsaw Interbank Offered Rate jest również narażony na zmiany związane z polityką pieniężną NBP i sytuacją na rynkach finansowych.