W przypadku wielu sklepów i sieci handlowych nastąpił nieuzasadniony wzrost cen w czasie pandemii Koronawirusa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Poznaj działania Inspekcji Handlowej i UOKIK monitorujące ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.
Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Zespół monitorujący rynek handlowy
W skład powołanego zespołu monitorującego wzrost cen w czasie pandemii Koronawirusa w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK. Z kolei monitorowaniem cen w sklepach stacjonarnych oraz w sieciach handlowych zajmą się pracownicy Inspekcji Handlowej.
Interwencje w przypadku nieuczciwych praktyk
Urząd nie wyklucza także interwencji w zakresie nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym. Interwencje te będą miały na celu ochronę do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą być nierespektowane.
Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.
Nowa specustawa - sankcje wobec zawyżających ceny
UOKiK nie wyklucza także prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Zakładane też jest wprowadzenie specjalnych mechanizmów sankcyjnych w stosunku do przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen. Ma to ograniczyć wzrost cen w czasie pandemii Koronawirusa
Zaobserwowałeś wzrost cen? Zgłoś to!
Jeżeli zaobserwujesz niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, to zgłoś ten fakt drogą elektroniczną na adres monitoring@uokik.gov.pl albo telefonicznie pod numer: 801 440 220 lub 22 290 89 16.
Pomoc dla konsumentów:
Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90
Źródło: Uokik.gov.pl