Czym jest zabezpieczenie przejściowe? Jaka jest definicja zabezpieczenia przejściowego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o zabezpieczeniu przejściowym - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.
Czym jest zabezpieczenie przejściowe - definicja zabezpieczenia przejściowego
Z zabezpieczeniem przejściowym mamy najczęściej do czynienia przy kredytach bankowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono stosowane tymczasowo jako zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego do czasu dokonania przez bank prawomocnego wpisu do hipoteki.
Przejściowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego
W sytuacji, kiedy finansujesz zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, to jego docelowym zabezpieczeniem jest prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, którą nabywasz. Możesz także wziąć kredyt, zabezpieczając go na kilku nieruchomościach. Nie muszą one należeć do Ciebie, gdyż zabezpieczenia można dokonać nawet na nieruchomościach należących do osób trzecich. Wpis do hipoteki umożliwia bankowi dochodzenia praw do nieruchomości w przypadku problemów ze spłatą kredytu. Praw tym może bank dochodzić, nawet kiedy zmieni się właściciel nieruchomości. Po spłacie kredytu bank wystawia zezwolenie na wykreślenie wpisu do hipoteki z księgi wieczystej.
Zabezpieczenie przejściowe jest stosowane do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Takie zabezpieczenia przejściowe stosowane przez banki mogą przyjąć różne formy. Może to być ubezpieczenie kredytu, zwiększona marża zawarta w podwyższonym oprocentowaniu lub weksel własny in blanco.
Kiedy wpis do hipoteki się uprawomocni, to nie będzie już potrzebne zabezpieczenie. Jednakże jest jeszcze jedno zabezpieczenie, z którym będziesz związany do końca spłaty zobowiązania. Jest nim wymagana przez bank cesja z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.
Zachowaj rozwagę
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowych. Podpisując umowę, zwiążesz się z bankiem na wiele lat. Dlatego należy rozważnie podchodzić do wyboru kredytu i podpisania umowy. Musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw a przede wszystkim rozważyć Swoją sytuację finansową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doradcą finansowym, który dobierze rozwiązanie optymalne do Twoich potrzeb i możliwości. Z kolei przed podpisaniem umowy, jeżeli cokolwiek w niej wzbudzi Twój niepokój, to warto zasięgnąć porady prawnej.