Zabezpieczenie rzeczowe - definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zabezpieczenie rzeczowe? Jaka jest definicja zabezpieczenia rzeczowego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o zabezpieczeniu rzeczowym - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Zabezpieczenie rzeczowe - definicja, pojęcie

Czym jest zabezpieczenie rzeczowe - definicja zakładu ubezpieczeń

Jest to forma zabezpieczenia wierzytelności, stosowana w celu zwiększenie prawdopodobieństwa zaspokojenia wierzyciela. Stosuje się ją na wypadek, gdyby okazało się, że dłużnik nie chce lub nie może spełnić świadczenia należnego wierzycielowi, gdyż np. stał się niewypłacalny.

Na czym polega zabezpieczenie rzeczowe?

​Polegają ono na tym, że zabezpieczenie wierzytelności jest dokonywane na rzeczy (przedmiocie materialnym) jej właściciela (dłużnika rzeczowego). Odpowiedzialność dłużnika rzeczowego odnosi się do wskazanej rzeczy, z której wierzyciel może się zaspokoić, korzystając z pierwszeństwa przed innymi wierzycielami dłużnika. Jest to możliwe nawet w sytuacji, kiedy własność przedmiotu będącego zabezpieczeniem zostanie przeniesiona na inną osobę.

Poznaj inne rodzaje zabezpieczeń:

Co może być zabezpieczeniem rzeczowym?

Takim zabezpieczeniem może być: zastawi hipoteka oraz:

  • przewłaszczenie na zabezpieczenie,
  • blokadę środków pieniężnych na rachunku bankowym,
  • zastrzeżenie prawa własności rzeczy sprzedanej,
  • kaucja,
  • prawo zatrzymania.

Jakie zabezpieczenia rzeczowe stosują banki?

Do zwykle stosowanych zabezpieczeń rzeczowych należą:

  • hipoteka,
  • zastaw rejestrowy lub zwykły,
  • kaucja,
  • blokada środków na rachunku bankowym,
  • przewłaszczenie.

Hipoteka jako ograniczone prawo rzeczowe

Przedmiotem hipoteki może być:

  • nieruchomość budynek, lokal, grunt,
  • spółdzielcze prawo do lokalu,
  • użytkowanie wieczyste.

Zabezpieczenie na hipotece nieruchomości może ustanowić jej właściciel nawet w celu zabezpieczenia długu osoby trzeciej. Nieruchomością, na której ustanowiono hipotekę, dysponuje nadal jej właściciel. Jednakże w przypadku jej zbycia, staje się dłużnikiem osobistym wobec wierzyciela i odpowiada całym swoim majątkiem. W tej sytuacji nabywca nieruchomości z obciążoną hipoteką staje się dłużnikiem hipotecznym i odpowiada za dług. Wysokość kwoty wpisu ustala wierzyciel tak, aby zabezpieczyć Swoją wierzytelność wraz z odsetkami i innymi możliwymi kosztami.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.