Zamrożenie cen i płac - definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zamrożenie cen i płac? Jaka jest definicja zamrożenia cen i płac? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o zamrożeniu cen i płac - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Zamrożenie cen i płac - definicja, pojęcie

Czym jest zamrożenie cen i płac - definicja zamrożenia cen i płac

Jest to administracyjny zakaz podwyższania cen i płac w danym, najczęściej kilkumiesięcznym okresie. Stosowany jest on w celu zahamowania i zmniejszenia inflacji, jednakże nie usuwa on przyczyny inflacji. Często po zakończeniu okresu zamrożenia cen i płac inflacja na powrót się nasila. Dlatego zamrożenie cen i płac jest uważane za mało efektywny sposób walki z inflacją.

Może ono być stosowane w celu rozerwania spirali inflacyjnej. Można je wykorzystać w sytuacji, kiedy producenci podnoszą ceny (w związku ze wzrostem kosztów produkcji, spowodowanym np. wzrostem cen paliw). To podniesienie cen prowadzi z kolei do wymuszonego przez pracowników podniesienie płac w celu zachowania ich realnego poziomu. Jako że płace są kosztem, to ich podniesienie prowadzi z kolei do wzrostu cen i koło się zamyka. W ten sposób nakręca się spirala spadku wartości pieniądza. Czasowe zamrożenie płac skutkuje niewzrastaniem wynagrodzeń, które nie podnoszą kosztów produkcji, co prowadzi do czasowej stabilizacji cen.

Zamrożenie płac nie jest skutecznym sposobem zwalczania inflacji, ponieważ nie usuwa jej przyczyn, a jedynie w pewnym stopniu niweluje objawy.

W latach 80 w PRL celem hamowania inflacji zamrażano płace, wykorzystując specjalne narzędzie podatkowe, tzw. popiwek. Po wprowadzeniu w 1989 roku tzw. planu Balcerowicza korzystano z nowej wersji podatku zamrażającego płace, wprowadzonego ustawą o podatku od wzrostu wynagrodzeń.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.