Zasiłek opiekuńczy - definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zasiłek opiekuńczy? Jaka jest definicja zasiłku opiekuńczego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o zasiłku opiekuńczym - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie. Pod wpisem znajdziesz aktualny wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego do pobrania.

Zasiłek opiekuńczy - definicja, pojęcie

Czym jest zasiłek opiekuńczy - definicja zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonemu w przypadku, niemożności wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Prawo do zasiłku opiekuńczego posiadają osoby mające ubezpieczenie chorobowe, a jego wysokość wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Można z niego korzystać za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Wysokość zasiłku

Podstawą do wypłaty zasiłku jest okres 12 miesięcy pobierania wynagrodzenia przed zaistnieniem niezdolności do pracy z tytułu opieki. Podstawa ta stanowi 80% wynagrodzenia wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Ponieważ mowa tu o dniach kalendarzowych, które obejmują również dni, kiedy świadczeniobiorca nie pracuje.

Prawo do zasiłku opiekuńczego

Przysługuje on na równych prawach zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Zasiłek opiekuńczy może jednak otrzymywać tylko jeden z rodziców. Można go otrzymać zarówno na dzieci własne, jak i dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa. Przysługuje on ponadto na dzieci przysposobione oraz przyjęte na utrzymanie i wychowanie np. w ramach rodziny zastępczej.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Jak już wyżej wspomniałem, przysługuje ubezpieczonemu, który musiał zrezygnować z pracy zarobkowej z konieczności sprawowania osobistej opieki nad:

1. Dzieckiem do 8 roku życia w przypadku:

- pobytu małżonka ubezpieczonego, sprawującego stałą opiekę nad dzieckiem w szpitalu lub innej tego typu placówce zdrowia,
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, sprawującego stałą opiekę nad dzieckiem, które uniemożliwiają małżonkowi sprawowanie opieki,
- nagłego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

2. Chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 roku życia.
3. Dzieckiem, które ukończyło 14 rok życia oraz innym chorym członkiem rodziny np. małżonkiem, rodzicem, wnukiem, babcią, dziadkiem, rodzeństwem. Jednakże osoby te muszą pozostawać w okresie sprawowania opieki we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.

Komu i kiedy nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Nie przysługuje on w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego. Kolejną sytuacją jest, kiedy z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym pozostają członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę choremu dziecku lub członkowi rodziny. Obostrzenie to nie jest stosowane odnośnie do opieki nad chorym dzieckiem, które nie przekroczyło 2 roku życia.

Przez jaki okres przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż przez okres:

  1. 60 dni w roku kalendarzowym, na opiekę nad dzieckiem chorym w wieku do 14 lat oraz dzieckiem zdrowym w wieku do 8 lat.
  2. 14 dni w roku kalendarzowym na opiekę nad innymi członkami rodziny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Może się o niego starać ojciec dziecka lub inny najbliższy członek rodziny. Uzyska go wyłącznie w sytuacji, kiedy matka przebywająca na urlopie macierzyńskim trafi do szpitala przed upływem 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek opiekuńczy  z instrukcją wypełnienia - druk ZUS Z-15A

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.