Zasiłek wyrównawczy – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zasiłek wyrównawczy? Jaka jest definicja zasiłku wyrównawczego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o zasiłku wyrównawczym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie. Pod wpisem znajdziesz do pobrania aktualny wzór wniosku o przyznanie zasiłku wyrównawczego.

Zasiłek wyrównawczy - definicja, pojęcie

Czym jest zasiłek wyrównawczy – definicja zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem pieniężnym, o które może ubiegać się pracownik w przypadku utracenia części zdolności do wykonywania pracy wskutek np. choroby zawodowej bądź wypadku przy pracy. Mogą się o niego również ubiegać pracownicy, których sprawnością do pracy zmniejszyła się oraz których wynagrodzenie uległo zmniejszeniu z racji podjętej rehabilitacji i adaptacji do nowego miejsca zatrudnienia.

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy, a komu nie

O zasiłek wyrównawczy mogą starać się wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Nie przysługuje on pracującym na umowę zlecenie nawet w sytuacji, kiedy opłacają oni wszystkie składki społeczne z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłku wyrównawczego nie otrzymają również bezrobotni, przedsiębiorcy, emeryci oraz renciści.

Z zasiłku wyrównawczego mogą najczęściej skorzystać osoby, których praca:

  • może powodować uszczerbek na zdrowiu bądź choroby zawodowe,
  • jest szczególnie szkodliwa dla zdrowia,
  • doprowadziła do długotrwałej choroby,
  • spowodowała wypadek przy pracy.

Wysokość zasiłku wyrównawczego

Jest on wypłacany w kwocie różnicy pomiędzy przeciętym wynagrodzeniem, jakie uzyskałby ubezpieczony przez 12 miesięcy kalendarzowych a wynagrodzeniem pomniejszonym, jakie uzyskuje z powodu choroby, rehabilitacji, czy konieczności przystosowania się do nowych warunków pracy. Zasiłek ten jest wypłacany nie dłużej niż przez 24 miesiące od powstania zdarzenia wymagającego rehabilitację zawodową. Jeżeli wypadek, który doprowadził do ograniczenia sprawności, miał miejsce poza miejscem pracy wówczas zasiłek ten jest wypłacany z zasiłku chorobowego. Z kolei w przypadku rehabilitacji zawodowej wskutek wypadku przy pracy zasiłek ten jest wypłacany z zasiłku wypadkowego.

Rehabilitacja zawodowa jest prowadzona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Może też być prowadzona u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, przystosowanym do adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

Jak długo można pobierać zasiłek wyrównawczy?

Świadczenie to jest przyznawane na czas rehabilitacji zawodowej, ale nie dłużej niż przez 24 miesiące. Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje w dniu zakończenia rehabilitacji zawodowej.

Ubieganie się o zasiłek wyrównawczy

Procedury związane z ubieganiem się o to świadczenie należy zacząć od złożenia wniosku.

Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek wyrównawczy – druk ZUS ZAS-55

Konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej zostanie potwierdzona przez lekarza orzecznika ZUS lub lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Dopiero wtedy osoba zatrudniona może złożyć wniosek o przyznanie zasiłku wyrównawczego do:

  • terenowego oddziału ZUS właściwego dla siedziby pracodawcy,
  • pracodawcy, jeżeli to on jest płatnikiem zasiłków.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.