Zlecenie stałe – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zlecenie stałe? Jaka jest definicja zlecenia stałego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o zleceniu stałym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Zlecenie stałe - definicja, pojęcie

Definicja zlecenia stałego

Zlecenie stałe, znane również jako stałe zlecenie płatnicze lub stałe zlecenie bankowe, to instrukcja udzielona przez klienta bankowi lub instytucji finansowej, w której określa się określone kwoty pieniężne, które mają być regularnie przekazywane z jego konta na określone konto odbiorcy lub wskazane miejsce.

Zlecenie stałe umożliwia automatyczne i regularne wykonywanie płatności na podstawie ustalonego harmonogramu. Klient określa częstotliwość i terminy, w których mają być dokonywane przekazy pieniężne, na przykład miesięczne opłaty czynszowe, raty kredytowe, comiesięczne wpłaty na konto oszczędnościowe, regularne płatności abonamentowe itp.

Kluczowe elementy zlecenia stałego to:

  1. Kwota płatności: Klient określa kwotę pieniężną, która ma być regularnie przekazywana na określone konto odbiorcy.
  2. Terminy płatności: Określane są daty, w których mają być dokonywane płatności. Mogą to być konkretne dni w miesiącu, interwały czasowe (np. co tydzień) lub określone daty kalendarzowe.
  3. Konto odbiorcy: Klient podaje dane konta odbiorcy, takie jak numer rachunku bankowego, nazwa banku, dane identyfikacyjne odbiorcy, aby środki były przekazywane na właściwe konto.
  4. Częstotliwość płatności: Klient określa, jak często mają być dokonywane płatności, a może to być co miesiąc, co tydzień, co kwartał itp.

Zlecenie stałe jest wygodnym sposobem regulowania regularnych płatności, eliminując potrzebę ręcznego dokonywania przelewów lub płatności każdorazowo. Pozwala to klientom na automatyzację swoich finansów i unikanie opóźnień w płatnościach. Klient może w dowolnym momencie zmienić lub anulować zlecenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Warto zauważyć, że terminologia i szczegóły dotyczące zlecenia stałego mogą się różnić w zależności od konkretnej instytucji finansowej lub kraju. W celu skorzystania ze zlecenia stałego klient powinien skontaktować się z odpowiednim bankiem lub instytucją finansową, aby uzyskać informacje na temat procedur i warunków jego ustanowienia.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.