Zlecenie z ograniczeniem – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zlecenie z ograniczeniem? Jaka jest definicja zlecenia z ograniczeniem? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o zleceniu z ograniczeniem – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Zlecenie z ograniczeniem (limit order) - definicja, pojęcie

Definicja zlecenia z ograniczeniem

Zlecenie z ograniczeniem (limit order) to rodzaj zlecenia transakcyjnego w handlu finansowym, w którym inwestor określa konkretną cenę, po której jest skłonny kupić lub sprzedać instrument finansowy. Zlecenie z ograniczeniem umożliwia inwestorowi kontrolę nad ceną, po której chce dokonać transakcji.

W zleceniu z ograniczeniem inwestor określa cenę ograniczenia (limit price), czyli cenę, po której chce kupić lub sprzedać instrument finansowy. Gdy wartość instrumentu osiągnie lub przekroczy tę określoną cenę, zlecenie jest aktywowane i wykonywane.

Rodzaje zleceń limit order

Istnieją jego dwa rodzaje:

  1. Zlecenie limit buy (kupna): Inwestor określa cenę ograniczenia powyżej bieżącej ceny rynkowej. Gdy cena instrumentu spadnie do ustalonej ceny ograniczenia lub poniżej niej, zlecenie zostaje aktywowane i wykonuje się zakup instrumentu po określonej cenie lub lepszej.
  2. Zlecenie limit sell (sprzedaży): Inwestor określa cenę ograniczenia poniżej bieżącej ceny rynkowej. Gdy cena instrumentu wzrośnie do ustalonej ceny ograniczenia lub powyżej niej, zlecenie zostaje aktywowane i wykonuje się sprzedaż instrumentu po określonej cenie lub lepszej.

Zlecenie z ograniczeniem pozwala inwestorowi kontrolować cenę, po której chce kupić lub sprzedać instrument finansowy, co może być szczególnie przydatne w warunkach zmienności rynkowej lub gdy inwestor chce uniknąć niekorzystnych cen, lub wahania cenowe.

Warto zauważyć, że zlecenie z ograniczeniem nie gwarantuje wykonania transakcji. Jeśli wartość instrumentu finansowego nie osiągnie lub nie przekroczy ustalonej ceny ograniczenia, zlecenie może pozostać niewykonane na rachunku inwestora.

Podsumowując

Zlecenie z ograniczeniem, to instrukcja kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego po określonej cenie, lub lepszej. Inwestor określa cenę ograniczenia, a transakcja zostaje wykonana tylko wtedy, gdy cena osiągnie lub przekroczy tę ustaloną wartość. Daje ono inwestorowi kontrolę nad ceną transakcji, choć nie gwarantuje jej wykonania.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.