Związek Banków Polskich


 

Czym jest Związek Banków Polskich? Jaka jest definicja ZBP? Wyjaśniam pojęcie Związku Banków Polskich.

Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich jest powstałą pierwszym roku organizację samorządową zrzeszającą banki. ZBP działa w oparciu o ustawę o izbach gospodarczych.

Zadania Związku Banków Polskich

Zadaniem Związku Banków Polskich jest reprezentowanie i ochrona sektora bankowego w stosunkach z Rządem, Ministerstwami, Parlamentem, Narodowym Bankiem Polskim, czy Komisją Nadzoru Finansowego.
ZBP współpracuje również z organami państwa przy pracach legislacyjnych, wydając opinie oraz ekspertyzy.

Związek Banków Polskich jest także współtwórcą instytucji współpracujących z sektorem bankowym, zajmujących się wymianą informacji i bezpieczeństwem działalności banków. Do instytucji tych należą m.in. Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, czy Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Innym zadaniem ZBP jest gromadzenie i udostępnianie danych z banków dotyczące ich działalności oraz tworzenie na ich podstawie raportów i statystyk.

Bankowy Arbitraż Konsumencki

Przy ZBP działa także Bankowy Arbitraż Konsumencki, będący instytucja rozstrzygająca spory pomiędzy klientami banków a bankami.

Banki zrzeszone w ZBP

Członkostwo jest dobrowolne i obejmuje banki działające na obszarze Polski, utworzone i funkcjonujące zgodnie z normami polskiego prawa. Do Związku Banków Polskich należy łącznie 106 banków komercyjnych, oddziałów instytucji kredytowych oraz banków spółdzielczych.


O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.