Związek Banków Polskich – definicja


Czym jest Związek Banków Polskich? Jaka jest definicja ZBP? Wyjaśniam pojęcie Związku Banków Polskich.

Związek Banków Polskich - definicja, pojęcie

Związek Banków Polskich jest powstałą pierwszym roku organizację samorządową zrzeszającą banki. ZBP działa w oparciu o ustawę o izbach gospodarczych.

Zadania Związku Banków Polskich

Zadaniem Związku Banków Polskich jest reprezentowanie i ochrona sektora bankowego w stosunkach z Rządem, Ministerstwami, Parlamentem, Narodowym Bankiem Polskim, czy Komisją Nadzoru Finansowego.
ZBP współpracuje również z organami państwa przy pracach legislacyjnych, wydając opinie oraz ekspertyzy.

Związek Banków Polskich jest także współtwórcą instytucji współpracujących z sektorem bankowym, zajmujących się wymianą informacji i bezpieczeństwem działalności banków. Do instytucji tych należą m.in. Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, czy Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Innym zadaniem ZBP jest gromadzenie i udostępnianie danych z banków dotyczące ich działalności oraz tworzenie na ich podstawie raportów i statystyk.

Bankowy Arbitraż Konsumencki

Przy ZBP działa także Bankowy Arbitraż Konsumencki, będący instytucja rozstrzygająca spory pomiędzy klientami banków a bankami.

Banki zrzeszone w ZBP

Członkostwo jest dobrowolne i obejmuje banki działające na obszarze Polski, utworzone i funkcjonujące zgodnie z normami polskiego prawa. Do Związku Banków Polskich należy łącznie 106 banków komercyjnych, oddziałów instytucji kredytowych oraz banków spółdzielczych.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.