Rejestr klauzul niedozwolonych stosowanych w umowach 2


Na stronie internetowej UOKiK działa nowy rejestr klauzul niedozwolonych, czyli spis klauzul abuzywnych. Teraz możesz łatwo i szybko sprawdzić konkretne postanowienie oraz wyszukać wszystkie klauzule niedozwolone stosowane w umowach. Do rejestru wpisywane są wszystkie postanowienia, które zostały uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rejestr klauzul niedozwolonych

Zmiany w działaniu Rejestru klauzul niedozwolonych

Działanie spisu klauzul abuzywnych zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Do 17 kwietnia 2016 r. o tym, czy konkretne postanowienie zawarte w umowie jest niedozwolone, decydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a zadaniem UOKiK było wpisanie klauzuli do rejestru. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Obecnie to prezes UOKiK może wydać decyzję uznającą daną klauzulę za abuzywną i zakazać dalszego jej stosowania w umowach z Konsumentami. Takie postanowienie Urzędu ma skutek w stosunku do przedsiębiorcy, który je stosował oraz do wszystkich Konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na postawie klauzuli abuzywnej wskazanej w decyzji. Dzięki temu Konsument może zostać dopuszczony do udziału w postępowaniu prowadzonym przez Urząd w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Uprawnia to go do składania dokumentów i wyjaśnień oraz do przeglądania akt sprawy. W rejestrze umieszczane są klauzule tylko w tych sprawach, w których wniesiono pozwy do SOKiK przed 17 kwietnia 2016 r. Na identycznych zasadach będą do niego wpisywane do 2026 r.

Spis klauzul abuzywnych

Obecny wygląd rejestru klauzul niedozwolonych

Jak działa rejestr klauzul niedozwolonych

W obecnym kształcie Rejestr poza nową szatą graficzną zyskał też nowe funkcjonalności. Teraz Konsumenci i przedsiębiorcy mogą znacznie łatwiej i szybciej znaleźć interesującą ich klauzulę abuzywną. Dostali do dyspozycji więcej kryteriów wyszukiwania. Mogą sortować i wyszukiwać po numerze postanowienia, dacie wyroku, sygnaturze wyroku, nazwie powoda, nazwie pozwanego, dacie wpisu, branży, a nawet według poszczególnych zagadnień. Uzyskane wyniki wyszukiwania można eksportować do pliku w formacie pdf lub csv. Przy niektórych pozycjach są dostępne uzasadnienia wyroków. Do wybranych klauzul przypisano również zagadnienia odpowiadające postanowieniom niedozwolonym z Kodeksu cywilnego.

Rejestr klauzul niedozwolonych znajdziesz tutaj.

Decyzje prezesa UOKiK w sprawach niedozwolonych postanowień umownych sprawdzisz tutaj.

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Rejestr klauzul niedozwolonych stosowanych w umowach

  • Mds

    Znając Polaków to myślę, że z tymi klauzulami niedozwolonymi będzie jak z RODO. którym teraz wszyscy się zasłaniają. Zapewne wkrótce posypie się lawina skarg do Uokik i wyjdzie na to, że każdy zapis w umowie będzie kwestionowany jako zapis niedozwolony. Taka tarcza obronna - jak nie mogę spłacić kredytu, to szukam dziury w całym i oskarżam na lew i prawo. A to mi ktoś wcisnął ten kredyt, a ja wcale go nie chciałem, a to cała umowa jest jednym wielkim zapisem niedozwolonym hahahaha.