Wzrost cen walut w dniu 01.01.2024 – spadek wartości złotego 1


W dniu 01.01.2024 nastąpił gwałtowny wzrost cen walut, a co za tym idzie spadek wartości złotego. Około godziny 17:00 kurs euro wynosił 5,36 zł, a dolara 4,87 zł. Był to wzrost o ponad 23% w stosunku do kursu z dnia poprzedniego. Około godziny 22:00 Google wskazywało cenę euro na poziomie 5,59 zł.

Wzrost cen walut - spadek wartości złotego

Jak został wytłumaczony wzrost cen walut w dniu 01.01.2024?

Powodem tego wzrostu był błąd w algorytmie wyszukiwarki Google. Algorytm ten wykorzystuje dane z różnych źródeł, w tym z giełd i banków. W tym przypadku dane z jednego z tych źródeł były błędne, co spowodowało nieprawidłowy kurs złotego.

Minister finansów Andrzej Domański szybko poinformował o tym błędzie i zapewnił, że nie ma powodu do paniki. Kurs złotego został szybko skorygowany i na koniec dnia wynosił około 4,32 zł za euro i 3,92 zł za dolara.

Błąd w algorytmie Google był sporym zaskoczeniem dla wielu osób. Wzbudził on również obawy o stabilność polskiej waluty. Minister finansów zapewnił jednak, że kurs złotego jest stabilny i nie ma powodów do niepokoju.

Czy na pewno spadek wartości złotego w dniu 01.01.2024 jest wynikiem błędu?

Niektórzy eksperci uważają, że błąd w algorytmie Google mógł być jedynie przyczyną bezpośrednią, a nie faktyczną. Ich zdaniem wzrost cen walut mógł być spowodowany innymi czynnikami, takimi jak:

  • osłabienie amerykańskiego dolara w stosunku do euro i franka szwajcarskiego,
  • wzrost inflacji w Polsce,
  • oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski.

Oczywiście nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy wzrost cen walut w dniu 01.01.2024 był wynikiem błędu, czy też innych czynników. Należy jednak pamiętać, że błąd w algorytmie Google był bez wątpienia czynnikiem, który przyczynił się do tego wzrostu.

Moja ocena sytuacji

Osobiście sądzę, że po zmianie rządu złoty stoi w obliczu spadku i wydarzenia z dnia 01.01.2024 są zapowiedzią powolnej deprecjacji złotego.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Wzrost cen walut w dniu 01.01.2024 – spadek wartości złotego