Oszczędzanie – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest oszczędzanie? Jaka jest definicja oszczędzania? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o oszczędzaniu – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Oszczędzanie - definicja, pojęcie

Definicja oszczędzania

Oszczędzanie jest procesem polegającym na gromadzeniu środków finansowych lub zasobów w celu późniejszego wykorzystania, lub inwestowania. Osoba oszczędzająca często zrezygnuje z bieżącej konsumpcji lub wydatków na rzecz odkładania pewnej części swoich dochodów, lub zasobów.

Oszczędzanie może mieć różne cele, takie jak tworzenie awaryjnego funduszu, planowanie na emeryturę, zakup większych dóbr, realizacja celów finansowych lub inwestowanie w przyszłość. Gromadzenie oszczędności może odbywać się na różne sposoby, na przykład poprzez regularne wpłaty na konto oszczędnościowe, inwestowanie w akcje lub obligacje, założenie funduszu inwestycyjnego lub innych instrumentów finansowych.

Oszczędzanie może być również sposobem na zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi wydatkami lub nagłymi zmianami sytuacji życiowej. Dzięki posiadaniu oszczędności można mieć większą kontrolę nad swoją sytuacją finansową i elastyczność w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatków.

Warto jednak zauważyć, że oszczędzanie nie zawsze oznacza rezygnację z wydatków lub skąpstwo. Odpowiednie zarządzanie finansami może obejmować znajdowanie równowagi pomiędzy obecną konsumpcją a przyszłymi celami oszczędnościowymi.

Czym jest oszczędzanie

Wydawać by się mogło, że wszyscy wiemy, czym jest oszczędzanie. Tylko, czy na pewno tak jest? Skoro wszyscy wiedzą, czy jest oszczędzanie to dlaczego prawie połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności? Czym jest oszczędzanie i jakie są motywy oszczędzania?

Zgodnie z definicją oszczędzanie to działanie polegające na zdolności zatrzymania całości lub części środków pieniężnych pochodzących z zysku, lub wynagrodzenia, które przeznaczone zostanie do późniejszego wykorzystania.

Oszczędzanie, które jest odłożeniem konsumpcji w czasie, można przeprowadzać w dwojaki sposób. Jednym ze sposobów jest ograniczenie wydatków. Polega on na minimalizacji kosztów stałych. Drugim sposobem jest wzrost przychodów. W tej sytuacji wydatki mogą pozostać na stałym poziomie, a odkładana jest nadwyżka pochodząca ze zwiększonych dochodów.

Oczywiście najkorzystniejszym sposobem na oszczędzanie jest połączenie tych dwóch sposobów.

Motywy oszczędzania

Motywy gromadzenia oszczędności mogą być bardzo różne. Jednym z najpopularniejszych jest przezorność.

Osoby kierujące się motywem przezorności mają świadomość, że w życiu bywają różne, nieprzewidziane sytuacje. Choroba czy utrata pracy to najczęstsze sytuacje, przed którymi warto się zabezpieczyć. Osoby przewidujące kierują się również często tak zwanym motywem portfelowym, który zakłada zmianę cen instrumentów finansowych.

Kolejnym motywem oszczędzania jest chęć niezależności. Chęć usamodzielnienia się oraz realizacji planów jest kolejnym bardzo silnym bodźcem, które motywuje do gromadzenia dodatkowych środków. Oszczędzanie prowadzi do realizacji marzeń, planów i rozwoju, który można zrealizować dzięki posiadanym środkom.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często gromadzą oszczędności, by zabezpieczyć swoją działalność i móc ją prowadzić w nieprzerwany sposób. Mając świadomość, że prowadząc działalność gospodarczą, należy liczyć się z gorszym okresem w ten sposób, zabezpieczają środki, z których będą czerpać w trakcie gorszych momentów działalności.

Oszczędzanie bardzo często wiąże się również z chęcią pozostawienia po sobie spadku. Motyw dziedziczenia jest jednym z ważniejszych motywów. Chęć zabezpieczenia bliskich jest bardzo mobilizująca i skutecznie potrafi mobilizować do gromadzenia oszczędności.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:


 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.