Oprocentowanie zmienne – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest oprocentowanie zmienne? Jaka jest definicja oprocentowania zmiennego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o oprocentowaniu zmiennym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Oprocentowanie zmienne - definicja, pojęcie

Definicja oprocentowania zmiennego

Oprocentowanie zmienne to rodzaj oprocentowania kredytu, którego wysokość uzależniona jest od wskaźnika referencyjnego, najczęściej WIBOR. Oznacza to, że wysokość raty kredytu może się zmieniać w zależności od zmian wartości WIBOR-u.

W przypadku kredytów hipotecznych w Polsce najczęściej stosowanym wskaźnikiem referencyjnym jest WIBOR 3M, czyli oprocentowanie pożyczek międzybankowych o terminie zapadalności 3 miesięcy. Oprocentowanie kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym składa się z dwóch części:

  1. Marży bankowej, która jest ustalana przez bank i jest stała w całym okresie kredytowania.
  2. Zmiennej stopy procentowej, która jest uzależniona od WIBOR-u.

W przypadku wzrostu WIBOR-u wzrośnie również oprocentowanie kredytu hipotecznego i wysokość raty kredytu. W przypadku spadku WIBOR-u obniży się również oprocentowanie kredytu hipotecznego i wysokość raty kredytu.

Kredyty z oprocentowaniem zmiennym są zazwyczaj oferowane z niższą marżą bankową niż kredyty z oprocentowaniem stałym. Jest to dlatego, że banki przenoszą na kredytobiorcę ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych.

Kredytobiorcy, którzy decydują się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, powinni wziąć pod uwagę ryzyko wzrostu stóp procentowych i związane z tym potencjalne zwiększenie wysokości rat kredytu.

Zalety oprocentowania zmiennego:

  • niższa marża bankowa,
  • możliwość skorzystania z niższej raty kredytu w przypadku spadku WIBOR-u.

Wady oprocentowania zmiennego:

  • ryzyko wzrostu stóp procentowych i związane z tym potencjalne zwiększenie wysokości rat kredytu,
  • konieczność monitorowania zmian WIBOR-u.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.