Jak znaleźć motywację i ją utrzymać


Motywacja jest potężnym narzędziem, które napędza nas do działania. Mamy z nią jednak dwa podstawowe problemy. Pierwszym jest kłopot z jej znalezieniem, a drugim, to, że bywa ulotna i często ją tracimy. Zatem jak znaleźć motywację i ją utrzymać, żeby sięgać po swoje cele i marzenia? Oczywiście jest na to skuteczny sposób…

Jak znaleźć motywację i ją utrzymać

Jak znaleźć motywację?

Motywacja to siła napędowa, która sprawia, że podejmujemy działania i osiągamy cele. Może mieć różne źródła, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Źródła wewnętrznej motywacji to:

 • Wartości i przekonania – to, co uważamy za ważne i cenne w życiu, może być źródłem siły do działania. Na przykład, jeśli uważamy, że ważne jest, aby być zdrowym i sprawnym, to może to motywować nas do regularnych ćwiczeń.
 • Cele i marzenia – to, do czego dążymy, może być źródłem inspiracji i motywacji. Jeśli mamy jasno określony cel, to łatwiej jest nam utrzymać skupienie i determinację.
 • Zadowolenie i satysfakcja – kiedy wykonujemy coś, co sprawia nam przyjemność i daje nam poczucie satysfakcji, to wzmacnia to naszą motywację.

Źródła zewnętrznej motywacji to:

 • Nagrody i pochwały – kiedy otrzymujemy nagrody za nasze działania, to wzmacnia to naszą motywację do ich kontynuowania.
 • Pozytywny przykład innych osób – obserwacja innych osób, które osiągnęły sukces, może być źródłem motywacji dla nas.
 • Wyzwania i konkurencja – kiedy stawiamy sobie wyzwania lub rywalizujemy z innymi, to może to motywować nas do podnoszenia poprzeczki i osiągania coraz lepszych wyników.

Jak utrzymać motywację?

Aby znaleźć motywację i ją utrzymać, warto zastosować następujące wskazówki:

 • Określ swoje cele i marzenia. Jasno określony cel to taki, który jest konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i ograniczony w czasie. Kiedy mamy jasno określony cel, to łatwiej jest nam utrzymać skupienie i determinację.
 • Podziel duże cele na mniejsze etapy. To ułatwi Ci ich realizację i sprawi, że będą wydawały się mniej przytłaczające.
  Skup się na pozytywnych aspektach. Kiedy koncentrujemy się na tym, co dobre, to wzmacnia to naszą motywację.
 • Odłóż na bok negatywne myśli i emocje. Negatywne myśli i emocje mogą osłabiać motywację.
 • Poszukaj wsparcia. Rozmowa z przyjacielem, członkiem rodziny lub coachem może pomóc Ci utrzymać motywację.

Pamiętaj, że motywacja to nie jest coś, co masz lub nie masz. To coś, co możesz rozwijać i pielęgnować. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz znaleźć motywację do działania i osiągania swoich celów.

Dodatkowe wskazówki

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci znaleźć motywację i ją utrzymać:

 • Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Kiedy czujesz się dobrze fizycznie i psychicznie, to masz więcej energii i motywacji do działania.
 • Spraw, aby Twoje działania były przyjemne. Jeśli wykonujesz coś, co sprawia Ci przyjemność, to łatwiej jest Ci utrzymać motywację.
 • Dołącz do grupy lub społeczności ludzi, którzy mają podobne cele. Wsparcie innych osób może pomóc Ci utrzymać motywację.

Jeśli masz problem z utrzymaniem motywacji, warto skonsultować się z psychologiem lub coachem. Te osoby mogą pomóc Ci zrozumieć, co blokuje Twoją motywację i jak ją wzmocnić.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.