NRB (numer rachunku bankowego) – definicja


Czym jest NRB (numer rachunku bankowego)? Jaka jest definicja NRB? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o numerze rachunku bankowego – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

NRB (numer rachunku bankowego) - definicja, pojęcie

Definicja NRB (numeru rachunku bankowego)

Numer rachunku bankowego (NRB) to unikalny identyfikator rachunku bankowego, który jest przypisany do każdego rachunku bankowego w Polsce. Numer rachunku bankowego składa się z 28 cyfr, które są podzielone na trzy części:

  • Pierwsza część (6 cyfr) to numer banku. Jest to kod, który identyfikuje bank, w którym jest prowadzony rachunek.
  • Druga część (12 cyfr) to numer rachunku. Jest to numer, który identyfikuje konkretny rachunek w danym banku.
  • Trzecia część (10 cyfr) to kontrolny numer identyfikacyjny (KD). Jest to numer, który służy do weryfikacji poprawności numeru rachunku.

NRB jest używany do identyfikacji rachunków bankowych w transakcjach finansowych. Jest on również wymagany do wykonywania wielu czynności bankowych, takich jak przelewy pieniężne, założenie lokaty czy otwarcie kredytu.

Oto szczegółowa definicja każdej części numeru rachunku bankowego:

Numer banku

Pierwsza część NRB, czyli numer banku, składa się z sześciu cyfr. Jest to kod, który identyfikuje bank, w którym jest prowadzony rachunek. Numer banku jest przypisany przez Narodowy Bank Polski (NBP) i jest dostępny w bazie danych NBP.

Numer rachunku

Druga część NRB, czyli numer rachunku, składa się z dwunastu cyfr. Jest to numer, który identyfikuje konkretny rachunek w danym banku. Numer rachunku jest przypisany przez bank, w którym jest prowadzony rachunek.

Kontrolny numer identyfikacyjny (KD)

Trzecia część NRB, czyli kontrolny numer identyfikacyjny (KD), składa się z dziesięciu cyfr. Jest to numer, który służy do weryfikacji poprawności numeru rachunku. KD jest obliczany na podstawie pierwszych 28 cyfr numeru rachunku bankowego zgodnie ze wzorem matematycznym.

Przykład numeru rachunku bankowego:

1020 1000 1234 5678 9012

W tym przykładzie:

  • Numer banku: 1020
  • Numer rachunku: 1000 1234 5678 9012
  • Kontrolny numer identyfikacyjny (KD): 9012

NRB jest unikalnym identyfikatorem rachunku bankowego, który jest przypisany do każdego rachunku bankowego w Polsce. Numer rachunku bankowego składa się z 28 cyfr, które są podzielone na trzy części: numer banku, numer rachunku i kontrolny numer identyfikacyjny.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.