Nominalna stopa zwrotu – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Nominalna stopa zwrotu - definicja, pojęcie

Czym jest nominalna stopa zwrotu? Jaka jest definicja nominalnej stopy zwrotu? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o nominalnej stopie zwrotu – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Definicja nominalnej stopy zwrotu

Nominalna stopa zwrotu (ang. nominal interest rate) to wskaźnik wyrażający całkowitą rentowność inwestycji lub pożyczki w danym okresie, bez uwzględnienia wpływu inflacji. Jest to zatem stopa procentowa, która jest wyrażona w bieżących jednostkach pieniężnych danej waluty.

Nominalna stopa zwrotu składa się z dwóch składników:

  • Czystej stopy procentowej (ang. risk-free interest rate), która jest stopą procentową, którą można uzyskać bez ryzyka. Czysta stopa procentowa jest determinowana przez politykę monetarną banku centralnego.
  • Kosztu ryzyka inwestycyjnego (ang. risk premium), który rekompensuje inwestorowi ryzyko związane z daną inwestycją. Koszt ryzyka inwestycyjnego jest determinowany przez czynniki rynkowe, takie jak kondycja gospodarcza, sytuacja polityczna czy stopa inflacji.

Przykład obliczenia nominalnej stopy zwrotu

Jeśli czysta stopa procentowa wynosi 5%, a koszt ryzyka inwestycyjnego wynosi 2%, to nominalna stopa zwrotu z inwestycji o ryzyku średnim wyniesie 7%.

Jest ona często wykorzystywana do obliczania oprocentowania lokat bankowych, depozytów czy kredytów. Jest również ważna dla inwestorów, ponieważ pozwala im ocenić efektywność ich inwestycji.

Różni się ona od realnej stopy zwrotu, która uwzględnia wpływ inflacji. Realna stopa zwrotu jest niższa od nominalnej stopy zwrotu o stopę inflacji.

Przykładowo, jeśli nominalna stopa zwrotu z lokaty wynosi 5%, a inflacja wynosi 2%, to realna stopa zwrotu wyniesie 3%.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.