Parabanki, czyli pozabankowe instytucje finansowe


Wiele osób zastanawia się nad tym, jak funkcjonują w Polsce parabanki i czym właściwie różnią się one od zwykłych banków. Otóż instytucje te są podmiotami, które prowadzą działalność bardzo zbliżoną do działalności bankowej, aczkolwiek opiera się ona na innych przepisach.

Parabanki, czyli pozabankowe instytucje finansowe

Zadania instytucji

Działalność tego typu instytucji uzupełnia przede wszystkim system banków komercyjnych, a także banków spółdzielczych. System równoległego systemu bankowego to grupa pośredników finansowych, którzy ułatwiają tworzenie kredytów w całym systemie finansowym, ale których członkowie nie podlegają nadzorowi regulacyjnemu. System równoległego systemu bankowego odnosi się również do nieuregulowanych działań instytucji regulowanych. Parabanki unikają regulacji przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych banków i kas, instytucje te nie akceptują tradycyjnych depozytów. Instytucje będące równoległymi bankami powstały jako innowatorzy na rynkach finansowych, którzy byli w stanie finansować pożyczki na nieruchomości i inne cele, ale nie podlegali zwykłemu nadzorowi regulacyjnemu i przepisom dotyczącym rezerw kapitałowych i płynności, które są wymagane od tradycyjnych pożyczkodawców.

Instytucje pozabankowe

W rezultacie wiele instytucji i instrumentów było w stanie poradzić sobie z wyższym ryzykiem rynkowym, kredytowym i płynnościowym w swoich pożyczkach bez posiadania rezerw kapitałowych współmiernych do tego ryzyka. Wiele równoległych instytucji bankowych było silnie zaangażowanych w pożyczki. Bankowość równoległa to ogólny termin opisujący działalność finansową, która ma miejsce wśród niebankowych instytucji finansowych. Należą do nich banki inwestycyjne, kredytodawcy hipoteczni, fundusze rynku pieniężnego, firmy ubezpieczeniowe. Zasadniczo parabanki są nieuregulowane i nie podlegają takim samym rodzajom ryzyka, płynności i ograniczeniom kapitałowym jak tradycyjne banki. System bankowości równoległej odegrał znaczącą rolę w ekspansji kredytu mieszkaniowego w okresie poprzedzającym kryzys finansowy w 2008 roku. Trzeba również zauważyć, że pojęcie instytucji pozabankowych nie jest sprecyzowane w prawie polskim. Akty prawne niestety nie podają tejże definicji.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.