NPM (marża zysku netto) – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest NPM (ang. Net Profit Margin), czyli marża zysku netto? Jaka jest definicja NPN? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o marży zysku netto – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

NPM (marża zysku netto) - definicja, pojęcie

Definicja marży zysku netto

NPM, czyli marża zysku netto, to wskaźnik rentowności sprzedaży, który informuje o tym, jaka część przychodów netto ze sprzedaży przypada na zysk netto firmy. Oblicza się go jako stosunek zysku netto do przychodów netto ze sprzedaży.

Wzór na NPM:

NPM = zysk netto / przychody netto ze sprzedaży

Na przykład, jeśli firma osiągnęła w danym okresie zysk netto w wysokości 100 000 zł, a jej przychody netto ze sprzedaży wyniosły 1 000 000 zł, to jej marża zysku netto wyniesie 10%. Oznacza to, że na każdą złotówkę przychodów ze sprzedaży firma zarobiła 10 groszy zysku netto.

Wysoka marża zysku netto jest korzystna dla firmy, ponieważ oznacza, że jest ona w stanie osiągnąć wysoki zysk przy stosunkowo niskich przychodach. Niska marża zysku netto może być natomiast oznaką problemów finansowych firmy.

NPM jest ważnym wskaźnikiem dla inwestorów, którzy chcą ocenić rentowność danej firmy. Pozwala on na porównanie rentowności różnych firm działających w tej samej branży.

Ogólnie rzecz biorąc, marża zysku netto na poziomie powyżej 10% uważana jest za dobrą. W przypadku firm z branży produkcyjnej marża netto może wynosić nawet 20-30%. W przypadku firm z branży usługowej marża netto jest zazwyczaj niższa, na poziomie 5-10%.

Marża zysku netto może się zmieniać w czasie w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • cykl koniunkturalny,
  • zmiany cen produktów i usług,
  • zmiany kosztów produkcji i sprzedaży,
  • zmiany polityki podatkowej.

Aby właściwie ocenić marżę zysku netto firmy, należy wziąć pod uwagę jej specyfikę i sytuację na rynku.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.