Dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela


Dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela przy upadłości konsumenckiej? Dowiedz się, czy sąd stawia dobro dłużnika wyżej od dobra wierzycieli.

Dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela

Świetna wiadomość dla osób zadłużonych, rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd stawia dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela przy upadłości konsumenckiej! W czasie postępowania upadłościowego, jesteś ważniejszy od wierzycieli!

Sąd przyjazny dla upadającego dłużnika

Co do zasady sąd powinien okazać pomoc i wsparcie osobom samodzielnie występującym w postępowaniu upadłościowym. Tak było w przypadku mojego znajomego. Sąd bardzo dokładnie odpowiadał na jego pytania (można je zadawać sądowi) i robił to językiem zrozumiałym zwykłego Kowalskiego, a nie prawniczym. Takie podejście sądów potwierdzają również informacje napływające od osób, które ogłaszają upadłość.

Ponadto w jego przypadku syndyk wcielił się w rolę obrońcy i sam wskazywał dla sądu inne okoliczności przemawiające za całkowitym umorzeniem jego zobowiązań.

Obie sytuacje potwierdzają fakt, że sąd stawia dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela.

Pamiętaj, że ze wszystkim możesz poradzić sobie sam bez pomocy kancelarii adwokackiej. Dlaczego warto samemu wstąpić przed sądem opisuję 👉 TUTAJ.

Zaspokojenie wierzycieli nie odbywa się kosztem upadłego dłużnika

W przypadku kiedy następuje likwidacja Twojego mieszkania (jego sprzedaż), syndyk jest zobowiązany wydzielić z uzyskanych z tego tytułu środków określoną sumę. Stanowi ona równowartość 24-miesięcznych opłat z tytułu najmu mieszkania (według stawek rynkowych z Twojego miejsca zamieszkania). Środki te są należne Tobie jako upadającemu dłużnikowi nawet w sytuacji kiedy Twój majątek nie wystarczył na spłatę wierzycieli.

Umorzenie długów

Co kiedy Twój majątek nie wystarczył na zaspokojenie wierzycieli lub nie posiadasz żadnego majątku? Jeżeli nie było można w pełni zaspokoić wierzycieli z Twojego majątku i nie posiadasz wystarczających na to dochodów, to pozostała (niespłacona) część długów zostaje całkowicie umorzona. Koniec i kropka… nie musisz już nic spłacać i zaczynasz nowe życie.

Natomiast w sytuacji kiedy wcale nie posiadasz majątku, ani dochodów umożliwiających spłatę, to procedury będą skrócone. Pomijany jest etap likwidacji majątku poprzez jego sprzedaż. Możesz wtedy od razu złożyć wniosek o umorzenie długów bez wyznaczania planu spłaty wierzycieli. Twoje długi zostaną w całości umorzone bez konieczności spłaty choćby złotówki.

Umorzenie kosztów postępowania upadłościowego

W obu wyżej wymienionych sytuacjach wszystkimi kosztami związanymi z przeprowadzeniem postępowania upadłościowego zostaje obciążony skarb państwa.

Już wiesz, że sąd prowadząc postępowanie upadłościowe, stawia Twoje dobro wyżej od dobra wierzycieli. Możesz zatem poczuć się w pewien sposób bezpiecznie. Pozostało Ci tylko podjąć jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu o uwolnieniu się od wszystkich zadłużeń.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.