Co to jest upadłość konsumencka? Wyjaśniam czym jest upadłość, która umożliwia oddłużenie osób zadłużonych, nawet bez majątku i pieniędzy.
Co to jest upadłość konsumencka?
Jest to specjalne postępowanie sądowe pozwalająca na oddłużenie osób, które przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań.
Pojęcie upadłości konsumenckiej pojawiło się w polskim prawodawstwie po raz pierwszy w 2009 r. Od tego czasu przepisy ją regulujące były kilkukrotnie nowelizowane i liberalizowane, co owocowało wzrostem ilości składanych wniosków o upadłość. Ostatnia nowelizacja prawa upadłościowego została wprowadzona z dniem 24 marca 2020 roku.
Upadłość konsumencka jest przede wszystkim postępowaniem sądowym skierowanym do osób niewypłacalnych. O niewypłacalności możemy mówić kiedy osoba nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Przede wszystkim są to sytuacje, gdy jej dochody miesięczne jest zbyt niskie, aby mogła ona pokryć wydatki związane z utrzymaniem oraz spłatą długów.
Głównym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie, które może polegać na:
- zaspokojeniu wierzycieli np. z majątku dłużnika (o ile takowy posiada),
- umorzenie części lub całości długów. Całość długów jest najczęściej umarzana w sytuacji, kiedy dłużnik nie posiada majątku.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że upadłość konsumencka jest kierowana w głównej mierze do osób biednych. Dlatego do jej ogłoszenia nie jest potrzebny żaden majątek. Opisuję to dokładnie w 👉 tym poście.
Upadłość konsumencka 2020 - czyli upadanie po nowemu
Po najnowszej zmianie regulacji tylko od stycznia do października 2020 roku ogłoszono 9672, a w całym roku przeszło 13 tys. upadłości. Tak duży wzrost pozytywnie zakończonych postępowań wynika z faktu, że nowe przepisy w dużym stopniu uprościły zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Skutkiem tego jest uprzystępnienie jej szerszemu gronu osób zadłużonych. Przy nowych przepisach sądy oddalają znacznie mniej wniosków. Sądy są też przyjazne upadającemu, o czym przeczytasz 👉 tutaj.
Co ważne od 2020 roku sądy nie będą oddalały wniosków o upadłość osób, które doprowadziły do swojego zadłużenia w sposób umyślny lub wskutek rażącego niedbalstwa. Dzięki temu nawet kiedy ktoś niefrasobliwie korzystał z kredytów i pożyczek, to pomimo tego ma prawo złożyć wniosek o upadłość.
Ponadto nowelizacja umożliwiła złożenie wniosku o upadłość również osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze, co wcześniej było niemożliwe.
Najważniejsza zmiana dotyczy jednakże samego procesu rozpatrywania wniosku. Wcześniej na samym początku jeszcze przed ogłoszeniem upadłości sąd badał przyczyny niewypłacalności dłużnika. Już na tym etapie sąd mógł odrzucić wniosek dłużnika, który umyślnie nie spłacał zadłużenia. Obecnie do ogłoszenia upadłości wystarcza orzeczenie o tym, że wnioskodawca jest niewypłacalny. Przyczyny natomiast będą sprawdzane dopiero na późniejszym etapie postępowania.
Dla wielu zadłużonych najważniejsze jest jednak to, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zostają wstrzymane wszystkie postępowania egzekucyjne (komornicze i inne). Na koniec postępowania zostaną one umorzone.
Cały proces upadłościowy możesz przejść sam bez adwokata. Dlaczego bez niego? Wyjaśniam to TUTAJ. W ten sposób ograniczysz koszt upadłości do 30 zł opłaty sądowej za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.