Konsolidacja kredytów – rozwiązanie dla zadłużonych 1


Konsolidacja kredytów - rozwiązanie dla zadłużonych

W tym artykule, przeanalizuję czy konsolidacja kredytów jest najlepszym rozwiązaniem dla zadłużonych, umożliwiającym redukcję zadłużenia oraz wyjście z pętli kredytowej. Czy branie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego to dobre wyjście? Co mogą i powinni zrobić zadłużeni? Przeczytaj poniżej!

Konsolidacja kredytów

Masz problemy finansowe, zalegasz z ratami? Nawet jeżeli nie i masz stabilną sytuację finansową, to również przeczytaj ten artykuł.

Z dostępnych w sieci raportów jasno wynika, że w ciągu ostatnich lat sytuacja dłużników w Polsce się pogarsza. Rośnie liczba osób z zaległymi zobowiązaniami kredytowymi oraz niespłacających wcale kredytów. Niewielkim odstępstwem są kredyty mieszkaniowe i hipoteczne, które są spłacane w miarę dobrze. Największe problemy ze spłatą dotyczą kredytów konsumpcyjnych, to znaczy gotówkowych, samochodowych oraz ratalnych.

Skąd wynikają problemy ze spłatą zobowiązań?

Zdziwisz się, ale banki same przyczyniają się do tego, że ich klienci mają problemy ze spłatą kredytów.
Większość problemów ze spłatą zobowiązań dotyczy kredytów konsumpcyjnych. Są to kredyty zaciągnięte na dowolny cel lub np. na zakup samochodu, czy telewizora. Tak się składa, że akurat te produkty bankowe są najsilniej reklamowane. Banki zapewniają klientów, że otrzymają kredyt szybko, łatwo i na wyjątkowo korzystnych warunkach. Kiedy już dasz się uwieść i raz skorzystasz z kredytu, to bank już o tobie nie zapomni. Doradca będzie do ciebie dzwonił co jakiś czas, składając kolejne propozycje. Zaproponuje ci kredyt na wakacje, pożyczkę zimową, kredyt na remont czy cokolwiek innego. Działanie takie sprawia, że wiele osób zaciąga kolejne pożyczki, nie mając spłaconych poprzednich. Skutek takiego postępowania jest taki, że coraz więcej osób wpada w spiralę kredytową. Najpierw biorą pożyczki na przyjemności, a później niestety zaciągają kolejne, by pokryć kilka rat tych już posiadanych.
Czy jest zatem rozwiązanie dla zadłużonych pozwalające na wyjście z pętli kredytowej?

Nie spłacaj pożyczki pożyczką! To nie jest dobre wyjście!

Kiedy zaczynasz odczuwać problemy ze spłatą kilku lub kilkunastu zobowiązań, to nie popełniaj błędu, biorąc kolejny kredyt bądź pożyczkę gotówkową na pokrycie rat poprzednich. Tym bardziej nie dobieraj gotówki na „drobne przyjemności”. Jest to jak najbardziej błędne postępowanie, prowadzące donikąd, a w zasadzie wprost do pętli długów. Jeśli zobowiązania, które dotychczas zaciągnąłeś, są zbyt wysokie, stanowią zbyt duże obciążenie i masz problemy z ich spłatą, to musisz pomyśleć o konsolidacji, czyli połączeniu tych zobowiązań w jedno.

Początek drogi – pierwszy krok

Jest ona tym, co powinieneś zrobić, by zacząć wychodzić z długów. Musisz też mieć świadomość, że nie załatwi ona wszystkiego, a jest jedynie pierwszym krokiem, jaki wykonujesz w kierunku oddłużenia. To pierwszy bardzo ważny krok, ale po nim czeka cię jeszcze wiele innych, które będą wymagały poświęcenia i zdecydowanie większego wysiłku. Tym jednak zajmę się w innym artykule.

Dobre rozwiązanie dla zadłużonych, a zatem i dla ciebie

Konsolidacja kredytów to nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden, którego spłata jest rozłożona na dłuższy czas. Dzięki temu możesz uzyskać znaczną redukcję zadłużenia oraz wyjść z pętli kredytowej. Jedyną niedogodnością, na którą musisz się przygotować, jest to, że będziesz spłacał zobowiązanie dłużej, ale rekompensuje to niższa rata. Dzięki konsolidacji nie będziesz musiał pamiętać o kilku ratach w różnych terminach, a tylko o jednej niższej racie. Konsolidować możesz zobowiązania z różnych banków, kredyty, pożyczki, karty kredytowe, debety w koncie. Dodatkowym atutem jest to, że konsolidacja kredytów niejednokrotnie pozwala uzyskać lepsze warunki oraz niższe korzystniejsze oprocentowanie. Zaznaczam, że nie jest tak, że jeżeli porównasz dzisiaj kredyt konsolidacyjny i gotówkowy, to okaże się, że konsolidacyjny będzie niżej oprocentowany. Oprocentowanie kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych dostępnych obecnie jest bardzo zbliżone. W czym zatem tkwi tajemnica konsolidacji? Dlaczego po niej otrzymujemy niższą ratę? To efekt wydłużenia czasu spłaty. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że zobowiązania, które konsolidujesz, najczęściej spłacasz już od kilku lat i atrakcyjne kiedyś warunki, na jakich je brałeś, dzisiaj są już nie najlepsze.

Rozwiązanie dla zadłużonych, ale nie dla wszystkich

Niestety nie dla każdego zadłużonego w bankach będzie osiągalna konsolidacja kredytów. Musisz wiedzieć o tym, że by móc do niej przystąpić musisz terminowo spłacać kredyty. Banki nie tolerują opóźnień w płatnościach rat dłuższych niż 30 dni. Dlatego bardzo ważne jet to żebyś pomyślał o niej, zanim wystąpią problemy finansowe. Problemy te mogą spowodować, że nie będziesz w stanie terminowo regulować swoich rat. Kolejnym warunkiem, który musisz spełnić, jest uzyskiwanie odpowiedniego, wolnego od zajęć dochodu ze stałego źródła. Najważniejsze jest jednak to, że nie możesz być umieszczony w BIK ani w innym rejestrze dłużników.

Konsoliduj wszystkie zobowiązania

Przy konsolidacji kredytów banki podchodzą do twojej zdolności kredytowej w bardzo specyficzny sposób. Nie biorą pod uwagę zobowiązań, które konsolidujesz, czyli raty spłacanych kredytów nie są odliczane od zdolności kredytowej. W związku z tym nie opłaca się zostawiać niespłaconych zobowiązań, czy nawet ich końcówek.

Wady i zalety konsolidacji kredytów

Plusy:
redukcja obciążenia,
poprawa warunków spłaty,
dostęp do dodatkowej gotówki na dowolny cel (nie polecam),
możliwość wyjścia ze spirali długów.

Minusy:
wydłużenie czasu spłaty.

Podsumowanie

Na pytanie, czy konsolidacja kredytów jest najlepszym rozwiązaniem dla zadłużonych można i należy zdecydowanie odpowiedzieć, że tak. O ciebie jednak zależy, czy sięgniesz po nie w porę, zanim pojawią się zaległości, które zdyskwalifikują tę możliwość.

Jeżeli konsolidowałeś swoje zobowiązania, podziel się opinią z czytelnikami bloga. Opisz swoje doświadczenia i zaopiniuj ofertę, z której skorzystałeś – czekam na wasze obiektywne komentarze.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Konsolidacja kredytów – rozwiązanie dla zadłużonych

  • Marek

    Może i konsolidacja jest najlepszym rozwiązaniem dla zadłużonych, ale nie dla mnie. Za bardzo się wpakowałem w kredyty i jestem wpisany do Biku. Artykuł fajny i ci co czytają powinni pamiętać, że nie mają zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji o konsolidacji. Żeby nie było za późno!