Zasiłek macierzyński – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest zasiłek macierzyński? Jaka jest definicja zasiłku macierzyńskiego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o zasiłku macierzyńskim – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie. Pod wpisem znajdziesz do pobrania aktualne wzory wniosków o przyznanie zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - definicja, pojęcie

Czym jest zasiłek macierzyński – definicja zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych matce z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenie to może być również wypłacane ojcu w czasie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie posiada on okresu karencji, dzięki czemu można ubiegać się o niego już od pierwszego dnia po przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego.

Komu i na jak długo przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym opłacanym obowiązkowo lub dobrowolnie, w czasie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają również osoby np. prowadzące działalność gospodarczą lub wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenie, które opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Osoby te mogą otrzymywać taki zasiłek przez czas odpowiadający okresowi urlopów macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.

Jaki jest wymiar urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Urlop rodzicielski oraz macierzyński udzielany jest w pełnych tygodniach (7 dni kalendarzowych).

Liczba dzieci urodzonych w jednym porodzie Urlop macierzyński(w tygodniach) Urlop rodzicielski(w tygodniach) Suma(w tygodniach)
1 20 32 52
2 31 34 65
3 33 34 67
4 35 34 69
5 i więcej 37 34 71

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Minimum zasiłku macierzyńskiego jest gwarantowane przez państwo i wynosi 1000 zł. Podstawą do jego wypłaty jest akt urodzenia dziecka.
Gwarantowane minimum otrzymają:

  • osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy,
  • osoby pracujące, ale nie mające opłaconych składek na ubezpieczenie chorobowe, np. osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, rolnicy, czy studenci.

W przypadku osób pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą, które opłacają składki chorobowe, wysokość zasiłku zależy od zarobków (podstawa zasiłku). Podstawę tą oblicza się wyliczając średnie miesięczne wynagrodzenie z 12 następujących po sobie miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński. Jeżeli zasiłek wyliczony z podstawy będzie niższy niż gwarantowane minimum 1000 zł netto, to wyniesie on równo 1000 zł.

Wysokość zasiłku

Zasiłek macierzyński zgodnie z Kodeksem Pracy wynosi 100% podstawy zasiłku przez czas:

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – przy 1 dziecku,
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – przy więcej niż 2 dzieci przy jednym porodzie,
  • 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka.

Zasiłek ten za czas urlopu rodzicielskiego przysługujący po upływie powyższych okresów wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek macierzyński – druk ZUS ZAM
Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – druk ZUS ZUR
Pobierz aktualny wzór wniosku o skrócenie lub wstrzymanie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego – druk ZUS ZAS-23
Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłek wyrównawczy – druk ZUS ZAS-55
Pobierz aktualny wzór wniosku o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego – druk ZUS ZAO

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.