Raport BIK, czyli jak sprawdzić BIK za darmo


Niewiele osób wie, czym jest raport BIK, dlaczego warto go pobrać, co można w nim sprawdzić, a przede wszystkim jak go pobrać. Często na forach internetowych pojawiają się pytania, jak sprawdzić BIK za darmo. Cóż wystarczy pobrać raport BIK ;).

To w sumie nieskomplikowana czynność dzięki której można poznać swoją historię kredytową oraz ewentualną przyczynę, z powodu której banki odmawiają ci kredytu. Poznanie własnej historii kredytowej a co za tym idzie historii w BIK jest ważne dla każdego potencjalnego kredytobiorcy.

Raport BIK

Dlaczego warto pobrać Raport BIK?

Jest ku temu kilka istotnych przyczyn z punktu widzenia osoby zainteresowanej skorzystaniem z dowolnego produktu kredytowego.

1. Przygotowanie się do złożenia wniosku o kredyt – uniknięcie problemów i strat.

Na przykład, jeżeli planujesz zaciągnięcie wyższego kredytu, powiedzmy mieszkaniowego, możesz uniknąć niemiłych niespodzianek. Możesz się przygotować do złożenia wniosku i sprawdzić jakie dane na twój temat zobaczy bank. Może się przecież zdarzyć, że gdzieś coś nie zagrało, nie zostało dopatrzone i w Biurze Informacji Kredytowej widnieją dane, które tam już widnieć nie powinny. Widoczny jest kredyt, który już dawno spłaciłeś, czy też błędne dane zobowiązania, które jeszcze spłacasz. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową. Oczywiście po poprawieniu danych mógłbyś otrzymać pozytywną decyzję kredytową, ale straciłbyś niepotrzebnie czas i nerwy. Mogłoby też dojść do strat finansowych, jeżeli na poczet zakupu nieruchomości wpłaciłeś zadatek.

2. Poznanie przyczyn uzyskania negatywnej decyzji kredytowej – zbadanie swojej historii kredytowej.

W przypadku, jeżeli bank odmówił ci udzielenia kredytu, wówczas pobierając Raport BIK, uzyskasz wiedzę co do jej powodów. Dowiesz się, czy przyczyną była twoja historia kredytowa, czy opóźnienia w opłacaniu rachunków.

3. Budowa pozytywnej historii kredytowej.

Zależy ci na budowaniu pozytywnego wizerunku jako płatnika i kontrahenta? Jeżeli tak i jeśli spłacasz obecnie dowolne zobowiązanie kredytowe, to pobierając Raport BIK, możesz upewnić się, że wszystko przebiega tak, jak powinno. Zyskasz dzięki temu możliwość sprawdzenia, czy bank poprawnie i terminowo przekazuje informacje o opłaconych ratach do Biura Informacji Kredytowej.

4. Dla świętego spokoju – dla pozyskania informacji kto pytał o twoje dane.

Raport BIK można pobrać raz na 6 miesięcy za darmo. W związku z tym choćby dla tzw. świętego spokoju warto go pobrać. Choćby po to, żeby sprawdzić, ile zobowiązań jest przypisanych do Ciebie oraz, kto pytał o Twoje dane.

Raport BIK możesz wykorzystać jako swój atut w różnych sytuacjach. Możesz go przedstawić innym osobom lub firmom, udowadniając swoją rzetelność płatniczą.

Co można sprawdzić w Raporcie?

1. Twoje dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.
2. Dane kontaktowe w postaci numeru telefonu oraz adresu e-mail.
3. Dane kredytowe i finansowe.
Raport BIK przede wszystkim zawiera drobiazgową historię twoich zobowiązań kredytowych oraz finansowych. Dane finansowe pochodzą z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, z którą BIK współpracuje). Dzięki temu ty i podmioty upoważnione do pobrania twoich danych możecie prześledzić twoją historię kredytową oraz dotyczącą innych zobowiązań, np. rachunków za prąd czy telefon.
4. Wskaźnik BIK, czyli wskaźnik twojej sytuacji płatniczej, dzięki któremu można sprawdzić twoje opóźnienia w płatnościach.
5. Tzw. scoring, czyli twoją ocenę punktową BIK.
6. Przegląd zobowiązań kredytowych, które aktualnie spłacasz,
7. Dokładne informacje dotyczące zobowiązań kredytowych i dotyczących ich zapytań.
8. Informacje związane z informacjami gospodarczymi i zapytaniami powiązanymi z
danymi osobowymi Klienta, dostępnymi w BIG InfoMonitor.

Jak pobrać Raport?

To prostsze niż ci się wydaje. Zrobisz to w 4 krokach w kilka minut, przez internet. W tym celu musisz zacząć od założenia swojego konta na stronie BIK. Raport BIK będzie dostępny w twoim Panelu Użytkownika w terminie do dwóch dni roboczych od rozpoczęcia jego generowania.

Wypełniasz formularz – będziesz do tego potrzebował numer dowodu osobistego oraz PESEL (możesz to zrobić tutaj).

1. Potwierdzasz tożsamość – masz do wyboru dwie metody tj. skan dokumentu tożsamości lub list polecony
2. Do potwierdzenia tożsamości będą potrzebne:

  • numer dowodu osobistego oraz numer PESEL,
  • adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail,
  • skan lub zdjęcie 2 stron twojego dowodu osobistego,
  • dostęp do twojego konta bankowego, z którego dokonasz przelewu identyfikacyjnego na 1 zł.

3. Wykonujesz z własnego konta bankowego przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł.
4. Odbierasz e-mail z linkiem aktywacyjnym – po kliknięciu w link odbierasz SMS z kodem autoryzacyjnym.
5. Wpisujesz otrzymany SMS-em kod autoryzacyjny i ustanawiasz hasło do logowania.
6. Zatwierdzasz ofertę i generujesz Raport – raport wygeneruje się od razu po dokonaniu płatności.

Skąd biorą się informacje w Raporcie BIK?

Informacje kredytowe trafiają do Biura Informacji Kredytowej bezpośrednio z instytucji finansowych. Banki, SKOK-i i niektóre firmy pożyczkowe przesyłają wszystkie informacje o udzielanych kredytach i pożyczkach. Do BIK trafiają ponadto informacje o każdym złożonym przez ciebie wniosku o kredyt lub pożyczkę i znajdują swoje odzwierciedlenie w Raporcie. Z kolei po podpisaniu umowy przesyłane są informacje dotyczące terminowości, z jaką obsługujesz zobowiązanie. Wszystkie dane przesyłane do bazy są aktualizowane w ciągu 7 dni.

Jakie informacje znajdują się w Raporcie BIK?

Do Biura Informacji Kredytowej przekazywane są informacje dotyczące kredytów, z których korzystasz. Są to m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu, liczba i wysokość rat, waluta itp. Dodatkowo przekazywane są informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania. Natomiast w przypadku spłaty zobowiązania także informacja o zamknięciu rachunku. Są to informacje pozytywne dla ciebie, o ile terminowo regulujesz raty oraz negatywne w przypadku opóźnień. Do tych informacji zależy twoja historia kredytowa, która może być pozytywna lub negatywna. To ty ją budujesz.

Do Biura Informacji Kredytowej trafiają również informacje o podjętych w stosunku do ciebie działaniach windykacyjnych lub egzekucji należności. W Biurze Informacji Kredytowej oprócz danych dotyczących kredytów znajdują się też informacje gospodarcze na twój temat. Pochodzą one z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i dotyczą terminowości opłacania przez ciebie rachunków (gaz, telefon), czy zobowiązań czynszowych. Dane te zawierają m.in. nazwę wierzyciela, kwotę zaległości, datę wezwania do zapłaty.

Od jakiej kwoty twoje dane znajdą się w Raporcie BIK?

Nie ma żadnych ograniczeń kwoty ani minimum, ani maksimum. Przekazywane dane nie dotyczą wyłącznie kwot, ale ogólnie korzystania z produktów kredytowych i terminowości ich spłat bez względu na wysokość zobowiązania.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się „odczarować” i odrzeć z mitów temat raportu BIK oraz jego zawartości. Jeżeli masz jakieś pytania związane merytorycznie z artykułem, to możesz je zadać w komentarzu poniżej. Postaram się na wszystkie jak najszybciej odpowiedzieć.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.